Dealerski Przegląd Prasy

Partner projektu:
Archiwum
3/06/2026

Dealerski Przegląd Prasy: Maj lepszy niż rok temu. Rośnie udział chińskich marek

Z danych CEPiK-u, które publikuje Samar, wynika, że maj zakończył się w Polsce liczbą 55 787 rejestracji samochodów osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 tony. To o 7,42 proc. więcej niż rok wcześniej oraz o 3,61 proc. mniej niż w kwietniu br. Chińczycy mają już w swoich rękach 14,6 proc. rynku aut osobowych, który również zaliczył wzrost rok do roku i spadek w porównaniu do kwietnia.

Autovista24 pisze o spadkach wartości rezydualnych aut na europejskich rynkach. Wartość rezydualna pojazdów (wyrażona jako procent ceny katalogowej po 36 miesiącach i 60 tys. km) spadła rok do roku na wszystkich obserwowanych rynkach: w Austrii, Francji, Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii – czytamy w artykule serwisu.

Media piszą także, że Stellantis inwestuje we Francji, a SAIC w Hiszpanii (auta marki MG mają powstawać w hiszpańskiej Galicji).

Samar: 49 tys. rejestracji aut osobowych w maju

Źródło: samar.pl

Samar prezentuje rezultaty polskiego rynku na podstawie danych CEPiK-u, które wskazują, że „w maju zarejestrowano w Polsce 55 787 samochodów osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 tony, czyli o 7,42 proc. więcej niż w roku 2025 oraz o 3,61 proc. mniej niż w kwietniu 2026 roku”. Od początku roku odnotowano natomiast 283 426 rejestracji, co oznacza wzrost sprzedaży o 7,84 proc.

W komunikacie czytamy również, że maj zakończył się liczbą 49 590 rejestracji aut osobowych. Oznacza to wzrost rok do roku o 6,34 proc. i rezultat o 4,32 proc. mniejszy niż w kwietniu br. W okresie styczeń-maj 2026 r. polski rynek powiększył się o 253 067 nowych aut osobowych, a więc zanotowano wzrost o 7,37 proc. rok do roku.

Udział chińskich producentów samochodów osobowych w polskim rynku wzrósł w maju 2026 roku w porównaniu do kwietnia br. i wyniósł 14,6 proc.; wynik ten oznacza, że w maju padł nowy rekord pod względem udziału marek z Kraju Środka w polskim rynku (…) – pisze Samar.

Liderem rynku pozostaje Toyota, która uplasowała się przed Skodą i Volkswagenem.

Autovista24: Spadek wartości rezydualnej aut w Europie

Serwis Autovista24 pisze natomiast o sytuacji na rynku aut używanych w Europie w maju. Wartość rezydualna pojazdów (wyrażona jako procent ceny katalogowej po 36 miesiącach i 60 tys. km) spadła rok do roku na wszystkich obserwowanych rynkach: w Austrii, Francji, Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii – czytamy w artykule. Jego autor pisze, że spadek ten utrzyma się nawet do 2028 roku na wszystkich rynkach poza Włochami.

Przykładowo, w Niemczech w maju średnia wartość 36-miesięcznego samochodu o przebiegu 60 tys. km spadła do 21 091 euro. Był to spadek o 1,1 proc. w ujęciu miesięcznym oraz o 1,7 proc. w ujęciu rocznym – wskazuje serwis.

Agencja Reutera, „Auto Infos”: Stellantis inwestuje we Francji

Potwierdzają się wcześniejsze doniesienia prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Stellantis ogłosił bowiem inwestycję o wartości ponad miliarda euro w zakład we francuskiej Miluzie. Od 2029 roku będą tam produkowane trzy nowe elektryczne oraz hybrydowe modele Peugeota. Produkcja zostanie wsparta inwestycją w wysokości 400 mln euro w zakład w Miluzie, a kolejne 500 mln euro będzie przeznaczone na badania i rozwój, głównie w zakresie nowej platformy STLA One, która ma być wykorzystywana do produkcji nowej gamy pojazdów zelektryfikowanych – pisze Reuters. Jak wskazuje „Auto Infos”, nowe pojazdy zastąpią montowane w Miluzie modele Peugeot 308 i 408.

Wirtualny Nowy Przemysł: MG wyjedzie z zakładu w Hiszpanii

Źródło: wnp.pl

Chińska grupa SAIC ma zaś otworzyć w hiszpańskiej Galicji swoją pierwszą w UE fabrykę samochodów elektrycznych. Jak opisuje Wirtualny Nowy Przemysł, fabryka MG ma produkować rocznie około 120 tys. pojazdów i rozpocząć działalność pod koniec 2028 r. Projekt musi zostać jeszcze zaakceptowany przez centralne władze Hiszpanii.

Automotive News: Nissan liczy na wzrost w Europie

Źródło: autonews.com

(…) Nissan stawia sobie za cel osiągnięcie 3-procentowego udziału w rynku europejskim i 5-procentowego udziału w samej Wielkiej Brytanii (…) – informuje Automotive News. Byłby to znaczący wzrost: Dataforce wylicza, że obecny udział Nissana w UE, Wielkiej Brytanii i krajach EFTA wynosi 2,3 proc.

Marka liczy na lepsze wyniki dzięki nowym modelom: nowemu crossoverowi Leaf, elektrycznemu modelowi Juke i małemu autu produkowanemu przez Renault, które pojawi się w 2027 roku.

2/06/2026

Dealerski Przegląd Prasy: Stellantis ostrzega przed karami, GCZ inwestuje w Szczecinie, inflacja utrzyma stopy w ryzach

Zaczynamy od kolejnych doniesień ze Stellantisa. Emanuele Cappellano, dyrektor operacyjny koncernu w regionie rozszerzonej Europy, opowiedział mediom o swoich spostrzeżeniach i planach firmy. Jego zdaniem Europa wciąż jest daleko od spełnienia celów regulacyjnych w zakresie emisji CO2. – Albo zmienią się przepisy, albo zapłacimy grzywny zamiast inwestować w nowe pojazdy. A to zdecydowanie nie jest dobre rozwiązanie – ocenia reprezentant koncernu.

Grupa Cichy-Zasada uruchomiła nowy serwis blacharsko-lakierniczy zlokalizowany w Szczecinie. Obiekt ma 4759 m² powierzchni i jest w stanie obsłużyć ponad 600 aut miesięcznie.

„Puls Biznesu” pisze, że inflacja w maju wyniosła 3,1 proc. r/r, czyli mniej niż prognozowali ekonomiści. W czerwcu żadnych zmian stóp procentowych nie będzie i to już jest przesądzone – czytamy w artykule.

Auto Infos: Stellantis uważa Amerykę Północną za bardziej rentowną od Europy

Źródło: auto-infos.fr

Emanuele Cappellano, dyrektor operacyjny Stellantisa w regionie rozszerzonej Europy, opowiedział mediom o planach koncernu dla Starego Kontynentu. Część obserwatorów uważa, że grupa skupia się na Ameryce Północnej, która jest bardziej dochodowa.  – Jeśli chodzi o rentowność, tak, Ameryka Północna jest bardziej rentowna w perspektywie krótkoterminowej i średnioterminowej. Rynek jest mniej konkurencyjny, a marże wyższe. Jeśli jednak chodzi o inwestycje, ich alokacja zależy bardziej od potrzeb regionów niż od decyzji opartej wyłącznie na rentowności – mówi przedstawiciel Stellantisa.

Koncern uważa, że tempo przejścia na pojazdy elektryczne narzucone przez UE nie odzwierciedla realiów rynkowych. – Osobiście nie wierzę, że cały rynek będzie elektryczny do 2030 roku – mówił Cappellano. Jego zdaniem Europa wciąż jest daleko od spełnienia celów regulacyjnych. – Albo zmienią się przepisy, albo zapłacimy grzywny zamiast inwestować w nowe pojazdy. A to zdecydowanie nie jest dobre rozwiązanie – ocenia reprezentant koncernu.

„Dealer”: Grupa Cichy-Zasada inwestuje w Szczecinie

Grupa Cichy-Zasada uruchomiła w maju nowy serwis blacharsko-lakierniczy zlokalizowany przy ul. Wiosennej 99 w Szczecinie. Body and Paint Center Szczecin ma 4759 m² powierzchni i – według zapewnień dealera – jest w stanie obsłużyć ponad 600 aut miesięcznie. Wszystko za sprawą rozbudowanej infrastruktury, na którą składa się: 12 stanowisk blacharskich i 15 lakierniczych, 2 stanowiska diagnostyczne i 2 do kontroli jakości oraz 3 myjnie (dwie ręczne i jedna automatyczna bezszczotkowa). Serwis ma potencjał generowania około 100 tys. roboczogodzin rocznie – relacjonuje miesięcznik „Dealer”.

Obiekt posiada również magazyn opon, który może pomieścić 4 tys. szt. ogumienia, stanowiący kluczowe zaplecze logistyczne dla szczecińskich salonów GCZ. Body and Paint Center Szczecin ma autoryzacje wszystkich marek z Grupy Volkswagena.

„Puls Biznesu”, „Rzeczpospolita”: Inflacja zaskoczyła pozytywnie

Źródło: pb.plrp.pl

Dzienniki analizują ostanie dane gospodarcze GUS-u, które są lepsze od oczekiwań ekonomistów. Inflacja w maju wyniosła 3,1 proc. r/r, a nie 3,5–3,6 proc., jak prognozowali ekonomiści. W porównaniu z kwietniem ceny nawet spadły o 0,3 proc. przy oczekiwaniach miesięcznego wzrostu o 0,2 proc. Taki odczyt to bardzo duże zaskoczenie, tym razem pozytywne – pisze „Puls Biznesu”.Zaskoczył przede wszystkim spadek cen żywności. W maju ceny z tego sektora obniżyły się o 1 proc. w porównaniu z kwietniem, a ich tempo wzrostu r/r wyhamowało do 0,5 proc. Odczytom inflacji pomaga także trwająca urzędowa kontrola cen i ciągle obowiązująca obniżka akcyzy i VAT-u na paliwa, która utrzymuje w ryzach ceny w wielu sektorach gospodarki.

 „PB” pisze, że wobec takich danych inflacyjnych Rada Polityki Pieniężnej nie będzie się spieszyć z podnoszeniem stóp procentowych. W czerwcu żadnych zmian stóp procentowych nie będzie i to już jest przesądzone. RPP ogłosi decyzję już we wtorek, 2 czerwca. Do tego momentu w kalendarzu publikacji danych ukaże się jedynie szczegółowy odczyt PKB w I kwartale. Ale tu raczej nie będzie żadnej niespodzianki – czytamy w dzienniku.

„Rzeczpospolita” pisze natomiast o wynikach PKB. GUS wylicza, że PKB Polski urósł w pierwszym kwartale 2026 r. o 3,5 proc. Konsumpcja prywatna poprawiła się o 3,3 proc., a inwestycje o 2,4 proc.

Automotive News: Chińczycy wchodzą do europejskich fabryk

Źródło: autonews.com

Według AlixPartners europejskie fabryki samochodów wykorzystują średnio tylko 55 proc. swoich mocy produkcyjnych, a tutejsi producenci zapowiadają dalsze ograniczenia. Firma wylicza również, że chińskie koncerny planują zwiększyć roczną produkcję w Europie z dziesiątek tysięcy do 800 tys. pojazdów do 2030 roku. Sprawia to, że na rynku motoryzacyjnym dochodzi do kolejnych europejsko-chińskich umów produkcyjnych.

Europejscy producenci samochodów zapraszają chińskich konkurentów do swoich niewykorzystywanych dotychczas fabryk. Jest to strategiczna zmiana spowodowana nadwyżką mocy produkcyjnych i koniecznością dostępu do chińskich ekspertów w dziedzinie akumulatorów i oprogramowania, którzy obecnie przewyższają ich własnych – pisze Automotive News.

„Rzeczpospolita”: Polskie firmy kupują mało aut elektrycznych

Wbrew wcześniejszym obawom, zakręcenie z końcem stycznia 2026 r. kurka z rządowymi dopłatami programu „NaszEauto” nie zatrzymało popytu na samochody elektryczne – pisze „Rzeczpospolita”, powołując się na dane z Licznika Elektromobilności. Wskazują one, żena koniec kwietnia 2026 r. liczba zarejestrowanych osobowych BEV-ów sięgnęła w Polsce 135,4 tys. szt., a ładowanych z gniazdka hybryd plug-in – 137,7 tys. aut –  Analiza wyników wskazuje, że rejestracje samochodów bateryjnych wróciły do poziomu sprzed wprowadzenia programu „NaszEauto” – uważa Jakub Faryś, prezes PZPM.

Dziennik zauważa przy tym, że firmy wciąż kupują niewiele aut na prąd. Z raportu EY i Eurelectric wynika, że odsetek „elektryków” we flotach firm w Polsce wynosi ok. 12 proc., podczas gdy na części rynków Europy Zachodniej jest to 50-70 proc.

Automotive News: Toyota rezygnuje z elektrycznego Lexusa

Źródło: autonews.com

Niedawno informowaliśmy, że Honda, Mazda i Subaru anulują lub opóźniają plany dotyczące pojazdów elektrycznych. Automotive News zauważa, że do tego grona dołącza Toyota, która wycofała z produkcji model Lexus LF-ZC. Auto miało trafić do sprzedaży w tym roku. Toyota anulowała projekt, „biorąc pod uwagę wahania popytu rynkowego oraz obciążenie pracą związane z planowaniem i produkcją pojazdów” – poinformował koncern.

W roku fiskalnym zakończonym 31 marca sprzedaż pojazdów elektrycznych Toyoty i Lexusa na całym świecie wzrosła o 31 proc. do 188 785 szt. Stanowiło to zaledwie 1,8 proc. całkowitego, globalnego wyniku producenta.

1/06/2026

Dealerski Przegląd Prasy: Konsolidacja – Polska wchodzi w kolejny etap

Wszystko wskazuje na to, że rodzima branża dealerska będzie się coraz silniej koncentrować w gronie największych firm, również zagranicznych. Marek Konieczny, partner zarządzający DCG Consulting, podkreśla przy tym, że pierwszy etap konsolidacji TOP100 mamy już w zasadzie za sobą, zaś obecnie walka o udziały będzie toczyła się głównie w absolutnej pierwszej lidze, gdzie TOP50 będzie konsolidowane przez… TOP10.

Tydzień zaczynamy od tematu konsolidacji, ale ujętego już na nieco innym poziomie. Polecamy artykuł z najnowszego numeru naszego miesięcznika, w którym analizujemy, w jakim kierunku może pójść dealerski rynek. Jednym z czynników mających wpływ na dealerską branżę jest model agencyjny. Jak się jednak okazuje, planowana transformacja systemu sprzedaży, odmieniana przez ostatnie lata przez wszystkie przypadki, pozostaje aktualna głównie u przedstawicieli segmentu premium: BMW, MINI, Volvo i Mercedesa.

To, że model agencyjny „zrówna” wkrótce cały rynek, można natomiast włożyć między bajki. Na znacznie szerszą skalę na rynkową sytuację wpłynie bez wątpienia ekspansja chińskich marek. Widać gołym okiem, że nowe brandy pukają do drzwi głównie najsilniejszych graczy.

„Na koniec 2025 r. sześć największych polskich grup kontrolowało 55 proc. sprzedaży samochodów chińskich brandów w zakresie detalu i dystrybucji (albo 46 proc. – wyłącznie w ramach działalności dealerskiej). Tych proporcji najpewniej nie uda się utrzymać, ale jeśli przyjmiemy, że udziały marek z Państwa Środka wzrosną w br. do 14 proc. i nieco ponad 100 tys. aut (co jest prognozą dość ostrożną), będzie to oznaczało, że TOP6 wygeneruje dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy pojazdów tylko za sprawą nowych autoryzacji. I niewiele wskazuje, by miało być inaczej, co widać na przykładzie marki Changan, która, wchodząc na rynek, związała się z trzema dealerami ze wspomnianej „wielkiej szóstki”.”

Pod uwagę trzeba wziąć także możliwe wojny cenowe, uderzające najboleśniej w małych i średnich przedsiębiorców. Konsekwencją powyższego mogą być także systematyczne osłabianie wartości rezydualnych pojazdów, a także potężne straty na buy-backach, co odbije się z kolei na modelu abonamentowym stanowiącym fundament w wielu markach.

Wymienione czynniki w naturalny sposób mogą sprawić, że rynek automotive będzie koncentrował się w rękach najsilniejszych. Tak dzieje się już na poziomie europejskim. Dziś 50 czołowych grup na Starym Kontynencie odpowiada za niecałe 17 proc. sprzedaży aut, ale do końca dekady wartość ta według przewidywań organizacji ICDP powinna zwiększyć się do około 20 proc. Konsolidacja branży automotive zachodzi także w Stanach Zjednoczonych (na rynku, gdzie funkcjonuje około 20 tys. dealerów). Prognozuje się, że w 2040 r. 150 największych graczy będzie odpowiadało tam za połowę przychodów ze sprzedaży nowych aut (dziś to 33 proc., przed wybuchem pandemii wartość ta nie przekraczała nawet 25 proc.).

Nie można też zapominać, że naszym rynkiem – na poziomie koncepcyjnym, jak i zrealizowanych akwizycji – coraz bardziej zainteresowani są gracze spoza Polski. Nad Wisłą pojawiły się już: włoska Grupa Autotorino (nabycie Mercedes-Benz Warszawa), francuska Grupa RCM (zakup dealerstw Inter-Car Silesia) oraz – najświeższa historia – niderlandzka grupa Van Mossel (akwizycja Grupy Auto Idea).

Kto skonsoliduje kogo? Bacznie to obserwujemy i będziemy obserwować. Najważniejsze, żeby polscy dealerzy trzymali rękę na pulsie i podejmowali dobre wybory.

Pełny tekst: „Ucieczka do przodu” warunkiem obrony zysku

Zapraszamy do lektury. A już jutro tradycyjna „Dealer Prasówka” z mediów zewnętrznych.

Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.